Warsztaty "Inowacje społeczne dla wsi" - relacja

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

W dniu 11 czerwca 2024 r. w Gminnym Centrum Kultury, Sportu w Godzianowie odbyły się warsztaty pt. INNOWACJE SPOŁECZNE DLA WSI. Organizatorem tych niezwykłych i pouczających warsztatów był Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego oraz Lokalna Grupa Działania „Gniazdo”.

Celem było zapoznanie uczestników z procesem wdrażania innowacji społecznych, ich przykładami oraz wypracowania prototypów innowacji w odniesieniu do zdiagnozowanych w Lokalnej Strategii Rozwoju problemów społecznych.

Uczestnicy, dzięki Pani profesor Katarzynie Zajdzie, zapoznali się z ogólnymi informacjami dotyczącymi projektu i wdrażania innowacji. Na podstawie przykładów z innych rejonów mogliśmy poszerzyć swoje wyobrażenie jak to może wyglądać i na czym polega innowacja społeczna.

To doprowadziło do drugiej części naszego spotkania, w której z kolei Pani dr Agnieszka Michalska-Żyła, w szczegółach, poprowadziła warsztaty. Użyła ciekawej metody Design Thinking, uświadamiającej wszystkim biorącym udział w projekcie, że myślenie projektowe ma za zadanie stworzyć innowacyjne rozwiązania, które mogą być odpowiedzią na potrzeby innych ludzi.

Podzieleni na 4 grupy zapoznawaliśmy się z tymi metodami i podejmowaliśmy działania, które miały zmierzać do wyodrębnienia problemu i opracowania jego rozwiązania. Zastanawiając się nad przyczynami tego problemu, za pomocą „burzy mózgów”, wypracowaliśmy metody wdrożenia rozwiązań, które stały się innowacją stwarzającą odpowiednie pole do działania. Każda grupa zaprezentowała swój projekt na forum warsztatów. Podane sugestiom i ogólnym wskazówkom pomysły, znalazły poparcie zarówno u prowadzących warsztaty jak i samych uczestnikach.

Teraz pozostaje tylko przenieść to na grunt lokalnych społeczności i przejść do działania. Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia, a prowadzącym
i organizatorom dziękujemy za zaangażowanie i przekazaną wiedzę.

Opr. Sławomir Kowalski