Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Oddział Bolimowskiego Parku Krajobrazowego oraz Centrum Rozwoju Edukacji Wojwództwa Łodzkiego w Skierniewicach zapraszają na seminarium dla nauczycieli “Pszczoły – ważni zapylacze”.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – Oddział Bolimowskiego Parku Krajobrazowego oraz Sielska Stanica zapraszają 9 marca 2024 roku o godzinie 19:00 na „Noc sów” w Budach Grabskich, podczas której pasjonaci przyrody będą mieli okazję by zgłębić swoją wiedzę o tych tajemniczych i fascynujących ptakach.

Czym jest noc Sów?

Noc Sów to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne odbywające się każdego roku w lutym lub marcu – miesiącach, w których wiele polskich sów jest bardzo aktywna głosowo z uwagi na rozpoczynający się okres godowy. Celem wydarzenia jest popularyzacja wiedzy o sowach, ich biologii, gatunkach, metodach badań i ochrony, czy roli w kulturze. Skierowane jest zarówno do dorosłych jak i dzieci ( w obecności opiekuna).

21 lutego 2024 roku w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach odbył się kolejny już z cyklicznych wykładów przyrodniczych dla seniorów z Uniwersytetu III Wieku. Tym razem Kinga Nowak – st. spec. ds. edukacji w Oddziale Bolimowskiego Parku Krajobrazowego – wygłosiła wykład „O sowach w kilku słowach…”. Omówione zostały między innymi przystosowania sów do doskonałego polowania, gatunki sów Polski, jak i symbolika oraz mity związane z tymi tajemniczymi ptakami.
Dziękujemy za bardzo liczną frekwencję, zadawane pytania oraz jak zwykle miłą atmosferę!

17 lutego 2024 roku w Szkole Podstawowej nr 9 w Skierniewicach odbyło się zebranie roczne opiekunów szkolnych oraz przedszkolnych kół Ligi Ochrony Przyrody - Okręg Skierniewice.
W trakcie spotkania przedstawiono między innymi:

- sprawozdania roczne z działalności kół Ligii Przyrody z powiatów: skierniewickiego, rawskiego i łowickiego,

- nowych członków szkolnych i przedszkolnych kół LOP z Okręgu Skierniewice,

- nagrodzonych członków Ligi Ochrony Przyrody; Pani Lucja Supera otrzymała Brązowy Krzyż Zasługi z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a Pani Beata Kowalczyk oraz Iwona Kuch otrzymały Odznakę Honorową z rąk Ministra Klimatu i Środowiska,

- planowane działania Okręgu na 2024 rok, w tym współorganizowany z Oddziałem Bolimowskiego Parku Krajobrazowego Rajd Jesieni Ścieżkami Puszczy Bolimowskiej,

- ofertę edukacyjną Oddziału Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.

Tym cytatem z Heleny Radziwiłłowej zaczynamy naszego nietypowego newsa o Arkadii.

Nietypowego, gdyż nie dotyczy wydarzenia na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego i jego okolicy, ale dziejącego się w Warszawie, i to w Muzeum Narodowym!

27 stycznia 2024 roku w parku miejskim w Skierniewicach odbyło zię Zimowe Ptakoliczenie - ogólnopolska akcja zliczania ptaków zimą koordynowana przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Oddział Bolimowskiego Parku Krajobrazowego włącza się w tę akcję już od kilkunastu lat i każdego roku zmienia miejsce jej przeprowadzania.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Oddział Bolimowskiego Parku Krajobrazowego zaprasza wszystkich miłośników ptaków oraz amatorów pieszych wycieczek przyrodniczych do przyłączenia się do kolejnego Zimowego Ptakoliczenia !

Odbędzie się ono 27 stycznia 2024 r.Skierniewicach – w parku miejskim.

Zbiórka o godzinie 9:00 pod bramą parkową (ul. Sienkiewicza 10, 96-100 Skierniewice). Podróżować będziemy około 2 h przez park miejski. Możliwa jest zmiana/skrócenie trasy w zależności od warunków pogodowych. W akcji może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku i posiadanej wiedzy o ptakach :-)

Przewodnicy: pracownicy BPK oraz ornitolog – Krzysztof Janus.

Z uwagi na zbliżający się Nowy Rok, warto przypomnieć o tym, że nasze huczne zabawy Sylwestrowe i puszczanie fajerwerków nie sprzyjają zwierzętom! O ile właścicielom domowych psów czy kotów nie trzeba tłumaczyć jak reagują ich pupile na głośne wystrzały, to nadal duża część społeczeństwa zdaje się nie rozumieć i nie przejmować losem czworonogich istot.

„Nieborowskie Pole” – ponad 46-hektarowa enklawa w trwałym zarządzie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Przejęta jeszcze w XX w. z zasobów Skarbu państwa przez ówczesną Dyrekcję Bolimowskiego Parku Krajobrazowego na cele ochrony przyrody dzielnie wypełnia swe powinności. W 1998 r. została objęta ochroną jako Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Nieborów”, w 2019 r. – wpisana do rejestru zabytków nieruchomych; pozostaje w ekstensywnej, tradycyjnej uprawie rolnej.