Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

5 października 2022 roku, dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Ochrony Sów oraz Ligą Ochrony Przyrody - Zarządem Okręgu w Skierniewicach, zorganizowaliśmy warsztaty z tworzenia budek lęgowych dla pójdźki w dwóch skierniewickich szkołach:

 • Szkole Podstawowej nr 9 im. M. Grzegorzewskiej w Skierniewicach,
 • Szkole Podstawowej nr 4 im. M. Skłodowskiej-Curie w Skierniewicach.

Powstałe w 1987 r. Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei popularyzuje tematykę kolejową, popiera zainteresowanie kolejnictwem, dokumentuje historię polskiej kolei, prowadzi aktywną ochronę zabytków kolejnictwa, czego najlepszym dowodem jest żywe muzeum dawnej kolei w Skierniewickiej Parowozowni. Tam właśnie, w dniu 30 września 2022 r. odbyło się uroczyste świętowanie jubileuszu 35-lecia. Programem był przebogaty:

W maju 2022 roku w Bolimowskim Parku Krajobrazowym (teren Nadleśnictwa Skierniewice, Leśnictwa Grabina) zostało powieszonych 100 budek szczelinowych dla mopka zachodniego. Rozmieszczone są one na drzewach w 20 grupach po 5 w każdej i zwrócone losowo w różne strony świata.
Po kilku miesiącach od udostępnienia nowiutkich „apartamentów” nietoperzom, nadszedł czas na sprawdzenie, czy mają już one swych lokatorów.

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii ogłasza, że w dniach od 10 do 24 września  2022 r. zostanie przeprowadzona akcja szczepienia doustnego lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

18 września 2022 roku miał miejsce piknik w Budach Kałkach pt.: „Skarbnica inicjatyw – przedsiębiorcze i ekologiczne działania organizacji”. Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego został zaproszony do udziału przez Krainę Czarnego Bzu.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, PTTK „Szaniec” w Skierniewicach oraz Ośrodek Turystyki Kajakowej „Sosenka” serdecznie zapraszają wolontariuszy na Jesienne Sprzątanie Rawki, które odbędzie się 8 października 2022 roku w Ośrodku „Sosenka” w Rudzie.            

PROGRAM AKCJI SPRZĄTANIA REZERWATU RAWKA:

 1. Zbiórka uczestników akcji na terenie OTK „Sosenka” w Rudzie - godz. 9.30.
 2. Przywitanie uczestników - godz. 09.45.
 3. Podział grup i odcinków do sprzątania, załadunek kajaków – godz. 10.00 -10.15.
 4. Rozwiezienie uczestników i kajaków na przydzielone odcinki rzeki - godz.10.15-11.00.
 5. Rozwiezienie uczestników sprzątających rzekę z brzegów - godz.10.15-11.00.
 6. Planowane zakończenie akcji - godz. 15.00.
 7. Wydawanie posiłku - godz. 15.00 – 17.00.
 8. Zebranie worków z odpadami z poszczególnych odcinków i transport do kontenerów - godz. 15.00-18.00.
 9. Podsumowanie akcji - godz. 16.00.

18 września 2022 roku od godziny 13:00 rozpocznie się piknik pn.: "Skarbnica inicjatyw - przedsiębiorcze i ekologiczne działania organizacji". Wydarzenie odbywać się będzie w "Krainie Czarnego Bzu" w Budach Kałkach. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na stoisko Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego reprezentowane przez Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Będą czekać na Was konkursy z nagrodami - sadzonki drzew i krzewów z projektu "Zazieleniamy Łódzkie".

Powiatowy lekarz Weterynarii w Skierniewicach informuje, iż na terenie województwa łódzkiego w okresie pomiędzy
21 wrzesnia a 1 października zostanie przeprowadzona jesienna akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Doroczne Święto… za nami. Oprócz tytularnych kwiatów, owoców i warzyw obfitowało w rozmaitość kiełbas, boczków, zapiekanek, frytek, gofrów, wat cukrowych, orzeszków w karmelu… Stoisko Oddziału Terenowego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego (Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego) obfitowało w mnogość sadzonek drzew i krzewów, pochodzących z parkowej szkółki w Moszczenicy i uczestniczących w kampanii „Zazieleniamy Łódzkie”. Sadzonki te były nagrodami w szybkich konkursach przyrodniczych. Jeden z nich dotyczył gatunków inwazyjnych, których natrętna obecność jest coraz bardziej widoczna w naszym środowisku przyrodniczym. Wystrój stoiska nawiązywał do tego tematu, a tablice informacyjne i rollupy temat ten pogłębiały, skłaniając stoiskowych gości do rozmów, dyskusji i zadawania pytań.

W dniach 10-11 września 2022 roku w Skierniewicach odbywać się będzie już 45. Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw. Wśród licznych stoisk wystawienniczych nie zabraknie również punktu promocyjno-edukacyjnego Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, reprezentowanego przez Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Będziemy czekać na Was na ulicy Żwirki. Tematem przewodnim naszego stoiska będą gatunki inwazyjne - w tym rakże rośliny, które sprowadzamy nieświadomie do naszych ogrodów. Nagrodami w przygotowanych przez nas konkursach przyrodniczych będą sadzonki roślin z projektu "Zazieleniamy Łódzkie".

Zapraszamy serdecznie!