Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego oraz PTTK Szaniec zapraszają wszystkich zainteresowanych na VII Zimowy Spacer Pieszy po Puszczy Bolimowskiej, który odbędzie się 1 lutego 2020 roku.
Start o godzinie 10:00 spod CPN na Osiedlu Rawka w Skierniewicach (ulica Domarasiewicza).

Podróżować będziemy do godziny 14:00-15:00 w zależności od pogody i kondycji uczestników. Podczas spaceru po Puszczy Bolimowskiej odwiedzimy rezerwaty przyrody: Ruda-Chlebacz oraz Rawka. Opowiadać będziemy o walorach przyrodniczych Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, tropach i śladach zwierząt oraz obserwacji przyrody zimą. Poćwiczymy również orientację w terenie i czytanie mapy.  

Wydarzenie jest bezpłatne i ogólnodostępne. Należy zabrać własny prowiant, wygodne obuwie terenowe i dostosowaną do warunków pogodowych odzież. Warto mieć ze sobą sprzęt fotograficzny, lornetkę czy kamerę. Ubezpieczenie we własnym zakresie.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego zaprasza wszystkich miłośników ptaków oraz amatorów pieszych wycieczek przyrodniczych do przyłączenia się do kolejnego Zimowego Ptakoliczenia !

Odbędzie się ono 26 stycznia2020 r.Mysłakowie, gm. Nieborów.

Zbiórka o godzinie 9:00 na gminnym parkingu przed wejściem do Parku w Arkadii (ul. Skierniewicka 42, 99-416 Nieborów). Podróżować będziemy około 2-3 h przez wieś Mysłaków (ulicami: Dąbrówek, Szkolna, Strażacka, Janówek, Polna, Nowowiejska, Dąbrówek). W akcji może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku i posiadanej wiedzy o ptakach :-)

Przewodnicy: pracownicy BPK oraz ornitolodzy – Krzysztof Janus oraz Mirosław Nowicki.

kartka swiateczna 2019

Już drugi dzień trwa Szczyt Klimatyczny w Madrycie. Media komentują to w tonie nie najweselszym, choćby: „Emisje gazów cieplarnianych cały czas rosną. Dwutlenku węgla w atmosferze jest najwięcej od co najmniej 3 mln lat. Rośnie również koncentracja metanu i podtlenku azotu. Lata 2015-2019 były najgorętsze w historii. (…) Póki co światełka w tunelu nie widać. Brakuje woli politycznej, a działania są często pozorowane. (…) Przykład chce dać Unia Europejska, która pracuje nad Zielonym Ładem. Wielki projekt powstający pod okiem Fransa Timmermansa może się jednak rozbić o oczekiwania krajów takich jak Polska, najbardziej uzależnionych od energetyki węglowej.” (Michał Michalak  INTERIA FAKTY 2 grudnia 2019 r.). Inna opinia: Zdaniem Saryusza-Wolskiego cel energetyczny zeroemisyjny będzie bardzo zły dla polskiej gospodarki. (TVP INFO 29.11.2019, 10:57 |aktualizacja: 11:44).

W sobotę 9 listopada 2019 roku w Bolimowie świętowano 500. Rocznicę Nadania Praw i Przywilejów Mieszczanom Bolimowa przez króla Zygmunta I Starego. Uroczystość rozpoczęto mszą świętą koncelebrowaną przez biskupa ordynariusza Andrzeja Franciszka Dziubę. Następnie na rynku w Bolimowie, w obecności sztandarów ochotniczych straży pożarnych z Gminy Bolimów, uczniów z klas mundurowych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Bolimowie oraz przybyłych gości, ks. biskup Andrzej Dziuba poświeciła sztandar. P. Beta Ozga-Flejszer (reprezentująca Urząd Marszałkowski w Łodzi) odczytała tekst przysięgi przygotowanej na ceremonię nadania sztandaru. Sztandar przyjął p. Sławomiry Robakowski – prezes Wspólnoty Lasów Osady Bolimów. Odsłonięto również pamiątkową tablicę.

POWROTY…

10 listopada 2019r. odbył się w Galerii „U nas” w Puszczy Mariańskiej wernisaż bajkowo kolorowej wystawy POWROTY, prezentującej malarstwo Iwony Piszczewskiej. Artystka, wywodząca się z pobliskiego Łajszczewa Starego, absolwentka liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Skierniewicach i Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, określa siebie jako „malującego architekta”.

Konkurs plastyczny "Portret Sowy"został przeprowadzony w ramach projektu Edukacja ekologiczna w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego „Ptaki naszych parków” realizowany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych (kl. IV-VI) z terenu gmin lezących na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było nadesłanie pracy plastycznej w formacie A4 zgodnej z tematem konkursu. Punktowana była m.in. pomysłowość, oryginalność, kompozycja, użyte środki.

12 października 2019 r. w Gospodarstwie Agroturystycznym „ESTERKA” (gm. Nowy Kawęczyn) fetowano DYNIĘ w całym jej jestestwie, utwierdzając tym samym „nową dyniową  tradycję”, jako że dynię właśnie fetuje się tam już od lat kilku.

11 października 2019 r.  – z racji Święta Drzewa - uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nieborowie dali spektakl ku zawstydzeniu dorosłych – bałaganiarzy i śmieciarzy. Przedzierzgnąwszy się w Leśne Duszki  i Wszystkie Dobre Skrzaty wyśpiewali i wytańczyli protest Lasu przeciw zaśmiecaniu!

W dniu 7 października 2019 r. odbyło się umyślne wprowadzenie do środowiska przyrodniczego sadzonek zimoziołu północnego (Linnaea borealis) na terenie Nadleśnictwa Skierniewice. W akcji wzięli udział przedstawiciele Nadleśnictwa Skierniewice, Ogrodu Botanicznego – Wydział Zarządu Zieleni Miejskiej w Łodzi, Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego oraz Oddziału Terenowego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Wprowadzenie odbyło się w dwóch oddziałach leśnych. Rozpoczęto od wprowadzenia sadzonek na terenie leśnictwa Staropol, gdzie posadzono 20 sztuk – czyli 2 płaty (10 sztuk w każdym płacie). Dalsza część wprowadzania zimoziołu północnego odbyła się w leśnictwie Nieborów. W leśnictwie Nieborów posadzono 30 sztuk – czyli 3 płaty (10 sztuk w każdym płacie).

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button