Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

OWOCOWE ŁÓDZKIE w Skierniewicach.

6 czerwca 2023 r. w gościnnych progach Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Skierniewicach przy ul. Batorego 64D odbyła się inauguracja projektu OWOCOWE ŁÓDZKIE – w Bolimowskim Parku Krajobrazowym i okolicach. Program ten polega na sadzeniu w przestrzeni publicznej drzew i krzewów owocodajnych – z myślą o naszych braciach mniejszych, głównie ptakach, owadach i małych ssakach. Zadanie to wpisuje się w szerszy projekt o nazwie: „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”.

EKSTREMALNE ZAGROŻENIE POŻAROWE LASÓW W WOJEWÓDZTWIE!

Ostrzegamy i przypominamy! Idąc do lasu zachowajmy szczególną ostrożność - ściółka w lasach jest bardzo przesuszona, a każda mała iskra może wywołać pożar. Duże zagrożenie stwarzają także porzucane odpady w postaci szklanych butelek. Niestety z prognoz wynika, że w najbliższym tygodniu nie spadnie deszcz, zatem sytuacja póki co nie ulegnie poprawie.

zagrozenie pozarowe

Grafika: IMGW

Oprac. K.Nowak

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie pn. Owocowe łódzkie, który w 2023r. realizowany jest przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.

Projekt "Owocowe łódzkie” polega na dosadzaniu w przestrzeni publicznej województwa łódzkiego drzew i krzewów owocowych w celu zwiększenia ilości terenów zielonych i urozmaiceniu ich – wzbogaceniu o gatunki owocowe. Jednocześnie odpowiednie gatunki zasadzonych drzew i krzewów zapewnią bazę pokarmową dla zwierząt (ssaki, ptaki i owady), owoce innych z kolei z pożytkiem zostaną wykorzystane przez mieszkańców czy turystów (np. przetwory). Zadanie jest jednym z elementów projektu realizowanego przez Województwo Łódzkie pod nazwą „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, autorzy projektu „Obcy w Łodzi – obce i inwazyjne gatunki owadów w Łodzi i okolicach”, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, Fundacja „Biodiversitatis” oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii zapraszają 30 czerwca 2023 roku na wydarzenie edukacyjne „Na tropie obcych owadów w ogrodach”. Odbędzie się ono w Muzeum w Nieborowie, składać się będzie z prelekcji oraz spaceru po ogrodzie pałacowym w Nieborowie.

W zeszłym roku Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego rozpoczął projekt czynnej ochrony dudka w Bolimowskim Parku Krajobrazowym (więcej o projekcie przeczytasz tutaj). W 2022 roku nie odnotowaliśmy zasiedlenia przez ten gatunek, budki zajmowane zostały między innymi przez szpaki oraz bogatki.

Pod koniec kwietnia bieżącego roku coś jednak drgnęło! Z radością dzielimy się z Państwem informacją, że pierwsza z budek została z sukcesem zasiedlona, a samiec jest już na etapie karmienia samicy, która wysiaduje jaja.

13 maja 2023 r. aż 55 Rawkowych sprzątaczy zebrało się w Ośrodku SOSENKA, by z zapałem ruszyć do corocznego wiosennego sprzątania Rawki – jedynej w tej części Polski rzeki niemal niedotkniętej cywilizacyjną regulacją. Było to 26. wiosenne sprzątanie; jeśli do tej liczby dodać sprzątania jesienne, i okazjonalne – letnie, dobijamy chyba już 50-tki.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi informuje o możliwości wystąpienia w miejscach większych zgrupowań dzikich ptaków wysoce zjadliwej grypy ptaków. Przypadki, ogniska choroby (HPAI, typu H5N1) stwierdzono na terenie województwa śląskiego u mew.

Z inicjatywy władz miejsko-gminnych pod koniec kwietnia br. odbyło się Doroczne Wielkie Sprzątanie Gminy Bolimów. Uczestniczyli w nim uczniowie i nauczyciele:

- Zespółu Szkolno-Przedszkolnego w Bolimowie – uczniowie i przedszkolaki,

- Szkoły Podstawowej w Huminie,

- Szkoły Podstawowej w Kęszycach,

- Zespółu Szkół w Bolimowie,

a także:

Dzień Ziemi w Liceum Ogólnokształcącym im. Cz. Tańskiego w Puszczy Mariańskiej to niezwykłe wydarzenie. Świętowali uczniowie klas pierwszych (z rozszerzoną biologią i geografią) wraz z nauczycielami. Spotkanie otworzyła Anna Traut-Seliga wykładem pt. „Dlaczego chronimy przyrodę?”.

W miniony weekend (22 kwietnia 2023r.) w Muzeum w Łowiczu odbyła się sesja jubileuszowa
115 -lecie PTK i 70-lecie Oddziału PTTK w Łowiczu. Zebrani goście wysłuchali następujących referatów: