Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

W ostatni piątek, 19 listopada 2021r., w Gminnym Ośrodku Kultury w Bolimowie odbyło się ogłoszenie wyników konkursu „Zielnik łąk letnich” wraz z uroczystym wręczeniem nagród.

Tematem konkursu było sporządzenie zielnika z 15–25 zasuszonych części nadziemnych roślin zielnych występujących na łąkach. Każda roślina musiała zostać oznaczona i podpisana pełną polską nazwą gatunkową.

Organizatorem konkursu był Gminny Ośrodek Kultury w Bolimowie pod patronatem ZPKWŁ- Oddziału Terenowego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego oraz Wójta Gminy Bolimów.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego serdecznie zaprasza do udziału w XXI edycji ogólnopolskiego konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski.

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas VI, VII i VIII szkoły podstawowej z gmin, na terenie których położony jest jeden z 7 parków krajobrazowych województwa łódzkiego, tj.: Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich, Bolimowski Park Krajobrazowy, Sulejowski Park Krajobrazowy, Spalski Park Krajobrazowy, Przedborski Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki oraz Załęczański Park Krajobrazowy.

Tegoroczne, listopadowe obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości miały w Gminie Nieborów charakter szczególny. Spośród wielu wydarzeń przybliżymy naszm czytelnikom dwa: w Kompinie i Julianowie.

Czy zdarzyło się Wam spotkać ptaka o nietypowym dla jego gatunku ubarwieniu? Czy zastanawialiście się dlaczego skaczący przed Wami kos czy wróbel jest łaciaty albo śnieżnobiały? Okazuje się, że wcale nie tak trudno o tego typu obserwacje.

Dzięki zeszłorocznej publikacji polskich i czeskich naukowców, wiemy więcej o zjawisku abberacji barwnych u ptaków. Wykorzystana do badań tzw. nauka obywatelska (zbierająca dane z udostępnianych przez społeczeństwo w Internecie fotografii i filmów), pozwoliła na zebranie w Polsce próby prawie 1000 osobników nietypowo ubarwionych ptaków przynależących do 74 gatunków.

Łagodna, październikowa pogoda sprzyja sadzeniu drzew. Ostatnie sadzonki z tegorocznej puli trafiają do gruntu. W dniu 26 października otwarto aż cztery sady: jeden w Koluszkach przy Szkole Podstawowej Nr 2, i trzy sady w strefie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego:

Fundacja Akademia Pszczelarstwa i Zrównoważonego Rozwoju od 2015 r. cyklicznie organizuje ogólnopolską konferencję pszczelarską połączoną z podsumowaniem Ogólnopolskiego Konkursu „Pszczelarz Roku”. Konferencja ta służy prezentacji nowych rozwiązań w gospodarce pasiecznej, wymianie doświadczeń oraz promocji pszczelarstwa. Konkurs ma na celu promocję dobrych praktyk stosowanych indywidualnie w pasiece, nowatorskiego podejścia w prowadzeniu gospodarki pasiecznej, wkład w ochronę środowiska naturalnego oraz propagowanie wiedzy o pszczołach.

22 października, wspólnie z wolontariuszami Banku Pekao S.A. gościliśmy w Szkole Podstawowej nr 9 im. Marii Grzegorzewskiej w Skierniewicach. Przeprowadziliśmy tam zajęcia edukacyjne pt.: „Skrzydlaci przyjaciele – czyli ptasia edukacja dla najmłodszych”. Odbyły się one w ramach konkursu grantowego „Jesteśmy Blisko”, którego organizatorem jest Fundacja Banku Pekao S.A. im. Mariana Kantona.

Anonsowany w poprzednim „newsie” Dzień Drzewa nie zadowolił się jednodniowymi obchodami. Wymknął się poza przestrzeń 24 godzin i dał znać o sobie w Nieborowie (dwukrotnie !) i Bełchowie.

„WIERSZYK WAKACYJNY”

Są już wakacje lody dla ochłody są akacje napewno mam racje.

W wakacjach też są dobre witaminki dla chłopczyka i dziewczynki.”

Takiej treści list znaleziono w butelce (0,2 l, 40 %) w rzece Rawce. Pisany ołówkiem, zdobiony optymistycznymi rysunkami, bez daty, autor nieznany, adresat - także. Na szczęście list został odnaleziony i odczytany.

Zainicjowana w 1872 r. przez Sekretarza Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, Juliusa Sterlinga Mortona idea sadzenia drzew „ku potomności”, trafiła do Europy w 1951 r., a do Polski prawdopodobnie w 2002. Za sprawą ONZ sprawa się rozeszła po całym świecie; mamy zatem Światowy Dzień Drzewa - 10 października.