Na tropie obcych owadów w ogrodach - relacja

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

W dniu 30 czerwca w Nieborowie odbyło się pierwsze wydarzenie pn. „Na tropie obcych owadów w ogrodach”, przybliżające różnorodność owadów obcego pochodzenia, które możemy spotkać wokół nas. Spotkanie było podzielone na dwie części. Podczas prelekcji uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. o roli ogrodów i uprawianych w nich roślin w rozprzestrzenianiu się obcych i inwazyjnych owadów w Polsce i Europie, poznać historię najbardziej spektakularnych owadzich inwazji i odkryć nieustannie zwiększającą się różnorodność "obcych" kolonizujących nasz kraj. Prezentacja zawierała również ciekawostki o wybranych gatunkach owadów obcych, omówione zostało także ich znaczenie dla rodzimej bioróżnorodności i gospodarki człowieka.

Śmiało można powiedzieć, że uczestników spotkania zaskoczył fakt dużej liczby "obcych" żyjących wokół nas, gdyż poza powszechnie znanymi, jak stonka ziemniaczana, biedronka azjatycka czy szrotówek kasztanowcowiaczek, można było dowiedzieć się o dziesiątkach innych gatunków chrząszczy, pluskwiaków, motyli, błonkówek czy muchówek, które przybyły z różnych kontynentów i podbijają nasz kraj. Na potrzeby spotkania przygotowana została mini-wystawa z przykładowymi żywymi i martwymi okazami obcych gatunków owadów oraz ich śladami żerowania. W drugiej, praktycznej części spotkania, wyszliśmy na poszukiwania „obcych” w nieborowskim ogrodzie. Znalezienie chociażby biedronek azjatyckich (w różnych stadiach rozwoju), czy minujących liście różnych gatunków szrotówków nie należało do zbyt trudnych, a prym w odnajdywaniu tych obcych owadów wiedli nasi rewelacyjni najmłodsi uczestnicy - 13-letni Łukasz i 7-letni Oskar. W spotkaniu wzięło udział blisko 40 osób, zarówno z województwa łódzkiego jak i mazowieckiego. Wydarzenie prowadzili koordynatorzy projektu "Obcy w Łodzi - obce i inwazyjne owady w Łodzi i okolicach" - Radomir Jaskuła i Kinga Nowak. Organizatorami byli: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii.

Bardzo dziękujemy za Waszą obecność, zainteresowanie i miłą atmosferę!

Oprac. K. Nowak

Fot: J. Kowalska, R. Jaskuła, K. Nowak, Z. Kryściak