Pierwszy Festiwal Ogrodniczy rozpoczął się 24 czerwca 2023 r. o godz. 14 00 w ogrodzie przy pałacu Radziwiłłów w Nieborowie, i był swoistą kulminacją „obrządków świętojańskich”, od dawien dawna na ten dzień przypadających.
Na festiwal złożyło się atrakcji co niemiara, a to:
- kiermasz ogrodniczy, bardzo kolorowy i wabiący;
- konferencja popularnonaukowa „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”;
- strefa gier i zbaw dla dzieci;
- rozmaite warsztaty;
- pokazy i degustacje kulinarne;
- plener malarski poświęcony twórczości Józefa Chełmońskiego;
- pokazy filmów przyrodniczych;
- podsumowanie konkursu „Zielona Architektura” i wręczenie nagród, połączone z prezentacją zwycięskich projektów („Zielonej Architekturze” poświęcimy oddzielną informację);
- występ Filharmoników Łódzkich – Preludium 24. Edycji Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”.
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, na który składają się: Bolimowski Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich, Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki, Załęczański Park Krajobrazowy, Przedborski Park Krajobrazowy, Spalski Park Krajobrazowy i Sulejowski Park Krajobrazowy wystawił się w ośmiu zielonych namiotach, oferując multum atrakcji, informacji, ciekawostek, wydawnictw (parkowe mapy, albumy, foldery, przewodniki), aktywności, konkursów i warsztatów. Zainteresowanie było przeogromne ! Można było np.: wziąć udział w konkursach, dowiedzieć się wiele o ptakach, ich wyglądzie i zwyczajach, zgłębić tajemnicę budki dla ptaków (także dla trzmieli i nietoperzy), zakręcić przyrodniczym kołem fortuny, malować na drewnie lub kamieniu, układać puzzle leśne, złożyć sylwetkę wybranego zwierzątka z drewnianych plasterków, namalować stempelek przyrodniczy, osadzić w ramki skamienielinę – pamiątkę geologiczną, czy wreszcie wykonać aromatyczną kompozycję ziołową w woreczku (pod poduszkę, do samochodu czy „przeciw molom” – łącznie wykonano ich ponad 400 !). Nagrodami w konkursach były sadzonki drzew i krzewów z parkowej szkółki w Moszczenicy – wydano ich 500 ! W strefie Zespołu Parków można było także uzyskać porady ogrodnicze, świadczone przez kadrę naukową Akademii Nauk Stosowanych Stefana Batorego w Skierniewicach (m in. porady w zakresie sadownictwa, warzywnictwa, szkółkarstwa, roślin ozdobnych, nawożenia gleb, ekologicznej ochrony roślin, projektowania zieleni i ogrodów czy ogrodnictwa permakulturowego), a także porady arborystyczne, udzielane przez firmę „Urządzanie i Utrzymanie Terenów Zieleni Andrzej Kilańczyk” z Bełchatowa. Łącznie odwiedziło nas ponad 1500 osób !
Wraz z zachodem słońca kojące tony muzyki – filharmoników Preludium 24. Edycji „Kolorów Polski” elegancko wygasiły Festiwal Ogrodniczy w Nieborowie.
Opracowanie – Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, SP.
Fot. P. Wypych, S. Pytliński, J. Kacprzak, A. Zaborowska, W. Pogorzelska, E. Fraszczyńska, K. Piasecka, J. Sadzewicz