Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

W dniach 1, 2 oraz 4 lipca Pracownicy Oddziału Sieradzkich Parków Krajobrazowych przeprowadzili spis gniazd bociana białego na terenie gminy Pątnów oraz Wierzchlas.

W pierwszych dniach wakacji pracownicy Oddziału Sieradzkich Parków Krajobrazowych przeprowadzili akcję sprzątania Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Nasze działania skupiły się głównie na miejscach najczęściej odwiedzanych przez turystów, a jednocześnie najcenniejszych pod względem przyrodniczym i krajobrazowym.

Wakacje już się rozpoczęły, a temperatura powietrza coraz bardziej zachęca do wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy jednak, że do kąpieli powinniśmy wybierać takie miejsca, które są odpowiednio oznakowane, i w których nad naszym bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze pozostają niewiadomą – mają nieznane dno oraz głębokość, a woda w nich może być skażona. Przestrzegając podstawowych zasad możemy uczynić nasz wypoczynek bezpiecznym i jednocześnie szczęśliwym.

W dniu 15 czerwca w malowniczych okolicznościach przyrody odbył się rajd „W Strońsku nad Wartą z kijkami chodzić warto” zorganizowany we współpracy z Nordic Walking Polska Garrosa Team Sieradz. Sielskie Strońsko gościnnie przywitało miłośników aktywnego wypoczynku z całego województwa.

0 Paweł PuławskiZ przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny „Warto podziwiać bociana nad Wartą” został rozstrzygnięty. Ze względu na ilość prac, jaką otrzymaliśmy jury miało nie lada wyzwanie.

Podczas oceny prac konkursowych zwracaliśmy uwagę przede wszystkim na zgodność pracy z tematem, regulaminem, a także pomysłowość, estetykę wykonania, wkład pracy, różnorodność materiałów oraz ogólny wyraz artystyczny. Prace, które nie spełniały kryteriów określonych w regulaminie nie były brane pod uwagę.

Trzecia edycja Festiwalu Ogrodniczego w Nieborowie rozpoczęła się 8 czerwca o godzinie 14:00. Podczas festiwalu były zapewnione liczne atrakcje:

Od 2003 roku dzięki inicjatywie Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody "pro Natura" w ostatni dzień maja obchodzimy Światowy Dzień Bociana Białego. Święto jest pretekstem do popularyzacji wiedzy na temat życia bocianów oraz ich szczególnego miejsca w polskiej kulturze i krajobrazie. Z tej okazji kilka dni później - 6 czerwca wybraliśmy się wraz z uczniami Zespołu Szkół w Burzeninie na wycieczkę rowerową w poszukiwaniu bocianich gniazd w najbliższej okolicy.

Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Sieradzkich Parków Krajobrazowych zaprasza uczniów klas V-VII szkół podstawowych do udziału w konkursie plastycznym pt. „Warto podziwiać bociana nad Wartą”. 

25 maja 2024 r. odbyła się kolejna impreza rowerowa z cyklu „Rowerem nad Wartą”. Była to dwunasta edycja rajdu współorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zapolicach oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.

17 maja do Strońska w gminie Zapolice przyjechali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Szynkielowie oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rychłocicach. Celem wycieczki było poznanie przez uczestników jednego z najatrakcyjniejszych fragmentów Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki.