Światowy Dzień Mokradeł – 02.02.2025

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

  Światowy Dzień Obszarów Wodno – Błotnych zwany inaczej Światowym Dniem Mokradeł obchodzony jest corocznie 2 lutego w rocznicę podpisania Konwencji w Ramsar o obszarach wodno-błotnych. Konwencja Ramsarska to międzynarodowe porozumienie, które zostało parafowane 2 lutego 1971 roku w irańskim mieście Ramsar nad Morzem Kaspijskim. Jest to międzynarodowy układ, którego pełna nazwa brzmi „Konwencja o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego”.

Celem porozumienia jest ochrona i utrzymanie w niepogorszonym stanie obszarów określanych jako „wodno-błotne”. Konwencja Ramsarska uznaje te tereny oraz żyjące w nich gatunki za światowe bogactwo. Ich strata byłaby niepowetowana. Od istnienia mokradeł zależy los wielu rzadkich i zagrożonych wyginięciem roślin i zwierząt.

dzienmokradeł

   Celem obchodów święta jest podnoszenie świadomości społecznej w zakresie roli ekologicznej i gospodarczej obszarów wodno-błotnych. Strony Konwencji,  w tym również Polska, zobowiązane są m.in. do wyznaczenia odpowiednich obszarów w celu włączenia ich do listy obszarów wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu, wdrożenia planowania mającego na celu ochronę obszarów wodno-błotnych umieszczonych na liście oraz w miarę możliwości racjonalne użytkowanie wszystkich mokradeł, a także współpracy międzynarodowej w zakresie wdrażania Konwencji. Dotychczas Konwencję Ramsarską podpisało 171 państw, które łącznie wyznaczyły ponad 2300 obszarów pokrywających blisko 250 mln ha. W Polsce wyznaczonych jest 19 obszarów Ramsar, w tym sześć parków narodowych, pięć obszarów jeziornych, torfowiska karpackie i karkonoskie, dwa kompleksy stawów rybnych i ujście Wisły.

dzieńmokradeł

Konwencja Ramsarska jest jedynym układem międzynarodowym w zakresie środowiska, poświęconym określonemu typowi ekosystemu – mokradłom, a państwa, które podpisały Konwencję reprezentują wszystkie regiony geograficzne naszej planety.

ROLA OBSZARÓW WODNO-BŁOTNYCH:

  • Odgrywają kluczową rolę w cyklach życiowych płazów, gadów i ptaków.
  • Magazynują wodę, zapobiegają suszom i powodziom.
  • Oczyszczają wodę pitną z pestycydów i nawozów.
  • Zapewniają transport wodny i produkcję energii.
  • Są atrakcyjnym miejscem rekreacji i turystyki.
  • Akumulują dwa razy więcej węgla niż lasy.
  • Oczyszczają i nawilżają powietrze.
  • Dostarczają żywności.

Opr. i zdj. DWB