Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków został ustanowiony w 1983 roku przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOMOS), która doradza UNESCO, m.in. w sprawie wpisu obiektów na Listę światowego dziedzictwa. Głównym celem Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków jest zwrócenie uwagi społeczeństw na problemy dotykające dziedzictwo kulturowe.
W tym dniu prezentowane są zabytki o wyjątkowym znaczeniu dla lokalnych społeczności oraz całych narodów. “Święto zabytków” obchodzone jest 18 kwietnia na całym świecie. Polska należy do pierwszych państw sygnatariuszy Konwencji dziedzictwa światowego oraz jest jednym z reprezentantów na Liście Światowego Dziedzictwa. Obecnie na Liście Światowego Dziedzictwa jest 16 obiektów znajdujących się na terenie Polski, które świadczą o bogatej tradycji i wielowiekowej kulturze. Do głównych obiektów objętych ochroną UNESCO należą: Stare Miasto w Krakowie, Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz – Birkenau 1940-1945, czy zamek krzyżacki w Malborku. Obecnie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się 1007 obiektów w 161 krajach, w tym 778 obiektów dziedzictwa kulturowego.
Na terenie parków krajobrazowych województwa łódzkiego jest wiele obiektów zabytkowych będących perełkami regionu, jednym z nich jest kościół parafialny pw. św. Aleksego w Przedborzu.
Pierwotny kościół miał powstać ok 1275 r. (niekiedy podaje się datę 1278 r.), jako fundacja Bolesława Wstydliwego. Miała wówczas powstać nawa główna. Budynek został rozbudowany na polecenie Kazimierza Wielkiego w 1341 r., w tym samym okresie wzniesiono na polecenie króla zamek, który nie zachował się do dziś. Pożary w XVII w. spowodowały częściowe zniszczenie świątyni, z gotyckiej budowli zachowała się wieża i część murów. Pozostała część została odbudowana w latach 1640- 1695. Dobudowano wówczas dwie kaplice: pw. św. Antoniego i św. Mikołaja. Kolejne pożary doprowadziły do zniszczenia części wieży a w konsekwencji do jej obniżenia. W r. 1885 w czasie jednej z konserwacji obiektu dobudowano zakrystię.
Opr.i zdj. DWB