Noc sów w Spalskim i Sulejowskim PK

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Wydarzenie pod nazwą Noc Sów koordynowane przez organizację pożytku publicznego Ptaki Polskie z siedzibą w Goniądzu. Celem nadrzędnym wydarzenia jest edukacja na temat sów, ich biologii, wymagań siedliskowych, zagrożeń, roli w kulturze.

W piątkowy i sobotni wieczór, wspólnie z licznie przybyłymi dorosłymi, młodzieżą i dziećmi, odkrywaliśmy świat sów w Sulejowskim i Spalskim Parku Krajobrazowym. Na wstępie opowiedzieliśmy o sowach, które można spotkać w naszej najbliższej okolicy. Uzbrojeni w wiedzę teoretyczną i latarki wyruszyliśmy  w teren, aby spróbować jakąś sowę zwabić. Mimo chłodnej nocy udało się usłyszeć głos samca puszczyka – naszej najczęściej spotykanej sowy w kraju na terenie Sulejowskiego PK. Ptak zareagował na wabienie co nas bardzo ucieszyło przylatując blisko nas i siadając na drzewie naszymi głowami. W sobotę wabiliśmy sowy w Spalskim PK gdzie również udało się zwabić puszczyki tym razem odezwały się dwa samce i samica. Dodatkową atrakcją były liczne głosy ptaków migrujących nocą, ale też o wieczornej aktywności. Udało się zobaczyć pierwszą tokującą słonkę, tokowały samotniki, odzywały się żurawie. Można było zaobserwować też pierwsze nietoperze, które już się uaktywniły po zimowy letargu. „Noc Sów” organizowaliśmy po raz drugi, wydarzenie to sprawiło nam wiele radości, a widząc duże zainteresowanie pewne jest, że to nie będzie nasza ostatnia tego typu akcja.