Aktualności

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

    W Sulejowie (Sulejowski Park Krajobrazowy) od kilku lat prowadzone są prace związane z rewitalizacją przestrzeni publicznej miasta, obejmujące między innymi rewitalizację Placu Straży, udrażnianie i stabilizację koryta Pilicy, tworzenie miejsc turystyczno – wypoczynkowych wzdłuż rzeki Pilicy oraz budowę kładki pieszo – rowerowej łączącej prawy i lewy brzeg Pilicy.

W dniu 05 listopada 2021r. Muzeum Ziemi Rozprzańskiej po raz drugi zorganizowało spotkanie z historią pt. „Szlachta i ziemiaństwo okolic Rozprzy od XVII w do końca XIX wieku”.

Z okazji przypadającego na 20 września Dnia Przedszkolaka odwiedziliśmy jedną z grup przedszkolnych. Była to okazja to krótkiej prezentacji naszych działań i zmian w przyrodzie w najbliższym otoczeniu przedszkola. Oprócz miłego spotkania, życzeń z okazji ich święta były też drobne upominki i gadżety od ZPKWŁ.

  Początek sezonu wakacyjnego to czas wzmożonego ruchu na drogach. Podróżni przemierzają je, często nie mając świadomości, że wiodą przez obszary chronione. Istotnym elementem wyróżniającym takie tereny  w przestrzeni jest ich odpowiednie oznaczenie. Parki  Krajobrazowe znaczone są tablicami urzędowymi, których wzór określony jest prawnie. Kondycja i estetyka takich oznaczeń przy naszych drogach jest różna, tymczasem często ma to decydujący wpływ na świadomość podróżujących tranzytem, że znajdują się na obszarze wyjątkowym, chronionym i cennym.

Maj – czerwiec to miesiąc narodzin zwierząt i jednocześnie dużej aktywności ludzi w lesie, łące. Rok 2020 i 2021 jest szczególny; koronowirus,  zakaz zgromadzeń, przemieszczania się, zachęca do spacerów poza skupiskami miejskimi.

Zdarza się że dojdzie do nieoczekiwanego spotkania, człowieka z młodym wydaje się nam, bezradnym zwierzakiem. Najczęściej są to młode ptaki, czasami, młoda sarna, jelonek, zając, jeż. W odruchu serca chcemy pomóc porzuconej, osieroconej istocie.

Kończy się pandemia koronowirusa  i ograniczenia z nią związane, czerwcowe dni są coraz dłuższe i cieplejsze.

W wielu miejscach nad zalewem Sulejowskim trwają remonty, porządkowanie otoczenia, krótko mówiąc przygotowania do sezonu wakacyjnego.  

Miejsca biwakowe, plaże min. w; Smardzewicach, Karolinowie, Zarzęcinie i wypożyczalnie sprzętu pływającego, są gotowe do  obsługi turystów.

        Dzień bez opakowań foliowych, obchodzony 23 stycznia, jest reakcją ludzi na wciąż zwiększającą się ilość opakowań z tworzyw sztucznych wykorzystywanych na co dzień na całym świecie. Produkcja jednej torebki foliowej trwa mniej niż sekundę, służy nam średnio przez 20 minut, tyle co droga do domu, a rozkłada się blisko 400 lat. Trudno ocenić, ile reklamówek corocznie wprowadza się na światowy rynek. Szacuje się, że ich liczba waha się od 500 miliardów do jednego biliona. Tymczasem, torebki foliowe, które trafiają w ciągu roku na polskie wysypiska, to odpady o wadze około 55 tysięcy ton. Podobna ilość ląduje co roku w oceanach: 50 tysięcy ton plastikowej folii jest w stanie zabić ponad milion morskich ptaków i sto tysięcy morskich ssaków.

Zapraszamy na zimowy spacer doliną Pilicy. Od kilku lat zima oszczędzała nam widoku białego puchu i mrozu poniżej -10 stopni Celsjusza. Wraz z pierwszym obfitym śniegiem i promieniami słońca, którym towarzyszył silny mróz, ruszyliśmy na spacer doliną Pilicy.

W tym roku po raz kolejny liczyłem ptaki zimujące na Pilicy na odcinku od Spały do Żądłowic 15 km rzeki w ramach Monitoring Zimujących Ptaków Wodnych. Termin tegorocznej akcji zbiegł się w czasie z wystąpieniem prawdziwie zimowych warunków, a takie zwykle sprzyjały występowaniu większej ilości ptaków na Pilicy.

W grudniu 2020 roku zakończył się projekt realizowany przez Andrzeja Białkowskiego i Piotra Wypycha oraz wielu badaczy zagadnienia pt. „Ikonosfera hierofanii. Dom a sacrum. Transmisja kulturowa artefaktów sztuki ludowej w rejestracji fotograficznej i antropologicznym opracowaniu tekstowym". W projekcie tym dr Piotr Wypych zamieścił wiele zdjęć i rysunków dokumentujących małe ołtarzyki domowe z domostw znajdujących się w Sulejowskim i  Spalskim PK.