Dzięki obserwacjom ptaków, nie jest szaro, buro i ponuro.

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

kowalikDo wiosny, gdy głośnym, zalotnym śpiewem ptaki oznajmią jej nadejście, zostało trochę czasu. Powoli spowalnia życie, a przyroda szykuje się do zimowego odpoczynku. 

Dla ludzi to też trudniejszy czas.  Zaczyna brakować słonecznych dni, a z powodu deszczowej, pochmurnej aury nie chce się wyjść z domu. Warto jednak wybrać się na spacer do lasu czy parku na obserwacje ptaków.  Dużo łatwiej jest je dostrzec, kiedy nie ma liści na drzewach.

Ptaki możemy podziwiać o każdej porze roku. Nawet, gdy ze smutkiem z niektórymi się żegnamy, bo zwiastują koniec lata (bocian biały, jaskółki) inne do nas przylatują. Są i takie, które na chwilę się u nas zatrzymują, by przed dalszą wędrówką odpocząć. Część wędrownych ptaków, pozostanie u nas na zimę (skutek globalnego ocieplenia), a inne prowadząc osiadły tryb życia będą z nami cały rok (dzięcioły, kowalik, sroka). Te, prowadzące koczowniczy tryb życia zmienią miejsce, jedynie w celu poszukiwania nowych zasobów pokarmu, który wyczerpał się w okolicy.

Tak więc, każda pora roku jest doskonałą okazją do spaceru i obserwacji.

W. Pogorzelska