Dożynki wojewódzkie 2020 w Uniejowie

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

P1060522
W dniu 20 września odbyły się Dożynki Województwa Łódzkiego w Uniejowie, których organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Łódzki Dom Kultury, Starostwo Powiatowe w Poddębicach oraz Miasto i Gmina Uniejów. Gospodarzem dożynek był Pan Grzegorz Schreiber Marszałek Województwa Łódzkiego.

 

Wojewódzkie obchody święta plonów rozpoczęły się mszą świętą u stóp uniejowskiego Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich, której przewodniczył ordynariusz Diecezji Włocławskiej ks. bp Wiesław Alojzy Mering. Po nabożeństwie uroczysty korowód przemieścił się na teren przy Termach, gdzie odbyły się uroczystości obrzędowe takie jak: przekazanie dożynkowego chleba, prezentacja i wybór najpiękniejszego wieńca. Dla mieszkańców przygotowano wiele atrakcji, a wśród nich koncerty, zabawy i konkursy dla całych rodzin. Swoje miejsce miała również strefa funduszy europejskich oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.

W tym roku na naszym stoisku promowaliśmy projekt „Owoce Pamięci” w ramach, którego przekazywaliśmy tradycyjne odmiany drzew owocowych: Uleny, Opale, Antonówki, Szare Renety, Pigwy oraz wiśnie Łutówki.  W sumie 100 drzew trafiło do mieszkańców województwa łódzkiego. Była to również okazja aby przypomnieć sobie, że tradycyjne sady owocowe stanowią bardzo ważny element przyrodniczy, niezbędny dla zachowania bogatej różnorodności biologicznej. Mają także szczególną wartość naukową, kulturową, historyczną i krajobrazową.

Jest nam niezmiernie miło, że nasze stoisko cieszyło się tak dużym zainteresowaniem odwiedzających za co serdecznie dziękujemy.

Karolina Piasecka