Kolejne sady na mapie województwa łódzkiego

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Październik rozpieszcza nas piekną polską jesienią, zatem pogoda idealna na sadzenie sadów a my nie próżnujemy! W ciągu ostatniego tygodnia udało się założyć aż 5 nowych sadów w ramach projektu Owoce pamięci.

Dwa duże sady złożone z jabłoni, grusz, śliw, wiśni i pigwy starych odmian w dniu 22 października 2021r. udało się posadzić na terenie Laboratorium Produkcji Ogrodniczej Zespołu Szkół Rzemiosła w Łodzi - sad ten będzie służył edukacyjnie kształcącej się tam młodzieży. Drugi sad posadzony został w tym samym dniu wspólnie z Nadleśnictwie Brzeziny w leśnictwie Tadzin. Wspólnymi siłami wszystkich pracowników Nadleśnictwa, studentów kierunku Biomonitoring UŁ oraz pracowników OT PKWŁ posadzony został jeden z największych sadów zakładanych w ramach projektu, bo złożony aż z 220 drzew owocowych. W uroczystości otwarcia obu sadów uczestniczył pan Andrzej Górczyński - członek Zarządu Województwa Łódzkiego.

Relację Radia Łódź z akcji w Tadzinie znajdą Państwo także tutaj.

Kolejny sad założyliśmy 26 października 2021r. wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 2 w Koluszkach na terenie przyszkolnym. Młodzież chętnie zabrała się do pracy i po chwili mały sad już na dobre zagościł przy szkole.

Ostatnie dwa sady założyliśmy 27 października 2021r. na terenie Parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Dobrej i Parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Lipce - obie na terenie gminy Stryków. Tam już pod czujnym okiem braci kapłanów będą mogły cieszyć gospodarza i mieszkańców.

Wszystkie założone sady służyć mają jako mniejsze i większe banki genowe starych odmian drzew owocowych - tych, których ubywa nam w krajobrazie, a które dobrze pamiętamy z dawnych lat.

Zachęcamy do odwiedzania strony Geoportalu Województwa Łódzkiego, gdzie m.in. można zobaczyć jak realizowany jest projekt  "Owoce pamięci".

Wszystkim instytucjom i osobom zaangażowanym bardzo dziekujemy za pomoc zarówno przy sadzeniu sadu, jak i dalszej pielęgnacji.

Tekst: K.R.Sosnowska