Nocne Świecenie w Puszczy Mariańskiej - relacja

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

19 lipca 2025 roku w Puszczy Mariańskiej odbyło się wydarzenie edukacyjne dotyczące nocnych motyli i innych owadów organizowane przez ZPKWŁ Oddział Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, Mariański Ruch Inicjatyw Ekonomiczno-Społecznych oraz Galerię „U Nas”. Uczestniczyło w nim około 50 osób, zarówno dzieci jak i dorosłych.


Spotkanie rozpoczęło się od części wykładowej, w której to Jacek Nowak opowiadał o wybranych gatunkach owadów, ich różnorodności, budowie, specjalnych zdolnościach, maskowaniu, ostrzeganiu czy cyklach rozwojowych.
W kolejnej części wydarzenia oglądano autorskie wystawy:
- fotograficzną Jacka Nowaka,

- malarską Ewy Plucińskiej.

Po zapadnięciu zmroku rozpoczęliśmy nocne świecenie, czyli wabienie motyli nocnych i innych owadów do światła. Dzieci z niecierpliwością oczekiwały na ich pojawienie się na płachcie. Jednym z pierwszych gości, który na nią zawitał wzbudzając wiele emocji, był dyląż garbarz (chrząszcz z rodziny kózkowatych). Uczestnicy przyglądali się uważnie kolejnym mniejszym i większym motylom, ale też chrząszczom, muchówkom, błonkówkom, chruścikom, pluskwiakom i sieciarkom, które stopniowo nadlatywały. Próbowano rozróżniać płeć motyli nocnych i zapamiętywać nazwy gatunkowe. Obserwacje te trwały do 1 w nocy. Dla wytrwałych czekało sporo ciekawych gatunków, między innymi: zawisak borowiec, zmrocznik gładysz, nastrosz topolowiec, sierpoń, widłogonka dwurożka, garbatka miesięcznica, krępak nabrzozak, łada różowica i wiele innych.

Dziękujemy za przybycie i zachęcamy do udziału w naszych kolejnych wydarzeniach!

Tekst: K. Nowak

Fot. K. Nowak, B. Łukasik