Budki lęgowe dla sowy pójdźki w BPK w ramach projektu „Z Przyrodą na Ty”

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Na przełomie marca i kwietnia 2025 roku pracownicy Oddziału Bolimowskiego Parku Krajobrazowego wraz z uczestnikami projektu „Z Przyrodą na Ty”, koordynowanego przez Pana Stanisława i Wandę Kalisiak ze wsi Ruda, zamontowali 2 budki lęgowe dla sowy pójdźki na terenie gminy Skierniewice i Nowy Kawęczyn. Projekt „Z Przyrodą na Ty” jest realizowany i dofinansowany ze środków Programu „UTW – Seniorzy w Akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. 

Dlaczego akurat dla pójdźki?

Pójdźka zwyczajna (Athene noctua) jest niewielką sową, która została objęta ochroną (zgodnie z rozporządzaniem Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt). Osiąga wysokość do 27 cm, a jej rozpiętość skrzydeł wynosi 54-60 cm. Jako jedna z niewielu sów wykazuje też aktywność dzienną, zwłaszcza w okresie karmienia młodych. Jej pokarm stanowią głównie bezkręgowce, gryzonie, ryjówki oraz małe ptaki.

Pójdźki na miejsca lęgowe wybierają dziuple drzew oraz nierzadko otwory wentylacyjne budynków mieszkalnych. Jednak poprzez uszczelnianie takich wylotów wentylacyjnych i wycinanie starych, dziuplastych drzew, sowa ta napotyka problemy ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na lęgi.

Jedną z form ochrony czynnej sowy pójdźki jest właśnie montowanie budek lęgowych. Najlepszymi warunkami do zawieszenia takiej budki są m.in. obecność krajobrazu rolniczego z niską roślinnością trawiastą, miejsce nieczęsto uczęszczane przez ludzi oraz dostępność tzw. czatowni (drzewa, słupki ogrodzeniowe).

Uczestnicy projektu „Z Przyrodą na Ty” powiesili budki lęgowe dla pójdźki, model belgijski. Jej charakterystyczną cechą jest rura znajdująca się przy wejściu, której śliska powierzchnia utrudnia dostanie się do środka drapieżnikom, takim jak kuna czy szczury, dla których przysmakiem są jaja lub młode pisklęta.

Serdecznie dziękujemy właścicielom terenu (p. Pawłowi Nowakowskiemu i p. Sławomirowi Kołosowskiemu) za włączenie się w projekt i umożliwienie powieszenia budek lęgowych.

Opracowanie tekstu: Zuzanna Brzyska (praktykantka w Oddziale BPK)

Zdjęcia: Zuzanna Brzyska, A. Pruszkowska

Bibliografia:

Mikusek R. (red.). 2005. Metody badań i ochrony sów. Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych. Kraków.

http://sowy.sos.pl/atlas-rozpoznawania-sow/pojdzka-athene-noctua/ [dostęp z 31.03.2025]