9 stycznia obchodzimy Dzień Ligi Ochrony Przyrody. Liga jako organizacja ogólnokrajowa została założona z inicjatywy Państwowej Rady Ochrony Przyrody 9 stycznia 1928 roku. Po zakończeniu I wojny światowej znamienici przyrodnicy i krajoznawcy zainicjowali powstanie Państwowej Rady Ochrony Przyrody, na której czele stanął prof. Władysław Szafer.
Wprowadzono w życie plan, którym było powołanie Ligi Ochrony Przyrody, organizacji na wzór Szwajcarskiej Ligi Ochrony Przyrody. Zrzeszono Towarzystwa Przyrodnicze „rozsiane” po całym kraju. Pierwszy zjazd LOP odbył się 9 stycznia 1928. I stąd tego dnia co roku obchodzony jest Dzień Ligi Ochrony Przyrody.
Na początku w LOP działali głównie naukowcy i działacze tacy jak: Aleksander Janowski, Władysław Szafer, Walery Goetel, Jan Gwalbert Pawlikowski, Bolesław Hryniewiecki oraz Mieczysław Limanowski. Gdy wybuchła II wojna światowa działalność Ligi Ochrony Przyrody została przerwana. Wielu jej członków zginęło na polach walki, w obozach czy więzieniach. Stowarzyszenie odrodziło się 17 lipca 1945 w Łodzi. Od tego czasu LOP przeżywał swój dynamiczny rozwój, docierając coraz szerszej do świadomości Polaków. W całym kraju powstały oddziały, zaczęto wydawać również czasopismo.
Głównym celem działalności stowarzyszenia było i jest kształtowanie właściwych postaw człowieka przez ukazywanie bogactwa, piękna i znaczenia przyrody, budzenie jej umiłowania i poszanowania, szerzenie zrozumienia celów ochrony przyrody i środowiska oraz problemów i zagrożeń.
Opr. DWB.