Majowe sprzątanie Rawki’2024

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Po raz kilkudziesiętny zeszli się Sprzątacze Rawki, by w pocie czoła i rozbryzgach błota wyciągać, zbierać i ładować do worów śmieci, którymi lud polski tak radośnie znaczy ślady swojej obecności w cywilizacji europejskiej. Przedsięwzięcie, które jeszcze w latach 90. XX w. w zamyśle organizatorów (Ośrodek Sosenka, ówczesna Dyrekcja Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, PTTK i kajakarze), miało być jednorazową akcją („posprzątamy Rawkę i będzie OK !”) okazało się pożyteczne, konieczne i niewystarczające ! Od tamtej pory sprzątamy Rawkę corocznie – wiosną i jesienią, a czasem także w środku lata ! I śmieci jest zawsze pod dostatkiem.

Tegoroczne wiosenne sprzątanie odbyło się 18 maja. Bazą, użyczającą gratisowo miejsca i sprzętu był Ośrodek Turystyki Kajakowej „Sosenka” w Rudzie. Uczestników było czterdziestu:
wolontariuszy-entuzjastów-nie-upadających-na-duchu, i trwających w przekonaniu, że być może dożyją czasów, gdy to sprzątanie Rawki wreszcie się skończy, jako że zabraknie śmieci… Tej wiosny zebrano ich 3 m3 - ze stosunkowo krótkiego odcinka rzeki – od Kamiona do Rudy. W przedsięwzięcie także zaangażowane były osobowo, rzeczowo i finansowo:

- Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi,

- Zarząd Okręgu PZW w Skierniewicach,

- Gmina Skierniewice,

- Okręgowy Ośrodek Wychowawczy w Studzieńcu,

- Kancelaria Ubezpieczeniowo-Kredytowa DF spółka z o.o.,

- Kluby Kajakowe: „Sosenka” i "Albatros", 

- Nadzór Wodny Skierniewice,

- Eko-Region Bełchatów,

- Oddział Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.

Bohaterami dnia były rozliczne śmieci – butelki, stare buty i zbutwiałe łachy, wrzucone kiedyś do starorzecza na Rudzie oraz 3 wielkie opony, w syzyfowym trudzie wyciągnięte z błota, a także zalegająca w lesie skrzyneczka pełna zawekowanych wyrobów domowych – zapewne wspaniałej smakowitości !

Opracowanie – Oddział Bolimowskiego Parku Krajobrazowego:

- tekst Stanisław Pytliński,

- fotorelacja: Agnieszka Pruszkowska, Jagoda Kowalska, Sławomir Kowalski, Stanisław Pytliński.

20 maja 2024 r.