1 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Owoców.
Od najdawniejszych czasów, zwłaszcza na polskiej wsi, jadano owoce dzikich drzew rosnących na miedzach, polach i w lasach. Były one wykorzystywane w tradycyjnym pożywieniu i prostej chłopskiej kuchni.
Nieodłączną częścią polskiego krajobrazu były sady owocowe. Ich obecność zawdzięczamy zakonnikom, zwłaszcza cystersom i benedyktynom. To oni sprowadzili do naszego kraju wiele różnych odmian owoców, a przede wszystkim jabłek. Z pewnością wielu z nas z sentymentem wspomina smak starych odmian jabłek – koszteli, wczesnej papierówki czy antonówki oraz gruszek – kongresówki, luksówki, józefinki. Z czasem z ogrodów i sadów klasztornych, folwarcznych i plebańskich drzewka owocowe trafiły do zagród chłopskich. W tradycji ludowej jabłka były symbolem zdrowia, urody, spełnionych zalotów, miłości i małżeństwa. Nic więc dziwnego, że znalazły swoje miejsce w wielu polskich obrzędach i zwyczajach. Dawano je dzieciom do zjedzenia w dniu św. Błażeja, by zagwarantować im dobre zdrowie, wieszano na choinkach i wieńcach weselnych. Z czasem do Polski przywędrowały także inne, nowe odmiany owoców: morele, brzoskwinie, czereśnie, orzechy włoskie, pigwy, śliwki węgierki i renklody, agrest, porzeczki, krzewy winne, melony, a w końcu XIX wieku truskawki.
Od dawna już wiadomo, że należy spożywać pięć porcji owoców i warzyw każdego dnia. Owoce to także najpopularniejsze i najłatwiej dostępne źródło witamin, kwasów organicznych, błonnika, pektyn, antyoksydantów i wielu innych substancji mineralnych. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom owoce mogą nie tylko pomagać w odchudzaniu, ale także wpływać na nasze samopoczucie, sprawność fizyczną i, przede wszystkim, poprawiać nasze zdrowie.
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego zrealizował projekt „Owoce Pamięci”. Projekt ten rozpoczęty w roku 2020 obejmował szereg działań mających na celu zachowanie istniejących i nasadzanie nowych sadów tradycyjnych odmian drzew owocowych na terenie województwa łódzkiego. Dzięki niemu powstało ponad 20 nowych sadów dawnych odmian.
Najnowszy Projekt polega na dosadzaniu w przestrzeni publicznej województwa łódzkiego drzew i krzewów owocowych w celu zwiększenia ilości terenów zielonych i urozmaiceniu ich – wzbogaceniu o gatunki owocowe. Jednocześnie odpowiednie gatunki zasadzonych drzew i krzewów zapewnią bazę pokarmową dla zwierząt (ssaki, ptaki i owady), owoce innych z pożytkiem zostaną wykorzystane przez mieszkańców (np. przetwory). Zadanie jest jednym z elementów projektu realizowanego przez Województwo Łódzkie pod nazwą „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”.
Opr. zdj. DWB