15 czerwca przypada Światowy Dzień Wiatru (ang. Global Wind Day). Jest on organizowany przez EWEA (European Wind Energy Association) i GWEC (Global Wind Energy Council) oraz krajowe stowarzyszenia energii wiatrowej. To dzień, w którym promowana jest energia wiatru poprzez przekazywanie informacji o energii wiatrowej, jej potencjale, globalnym rozwoju i możliwościach zastępowania nieodnawialnych źródeł energii.
Wiatr – jest to określenie stosowane dla ruchu powietrza o kierunku poziomym w stosunku do powierzchni ziemi. Wiatr powstaje w rezultacie różnicy ciśnień, zmian temperatury oraz różnic w ukształtowaniu terenu. Zwykle powietrze kieruje się z terenów, na których panuje podwyższone ciśnienie w stronę tych o mniejszym ciśnieniu - jest to kierunek, w jakim wieje wiatr. Wiatr jest zaliczany do zjawisk pogodowych. Jego prędkość meteorolodzy określają w m-s lub km/h. W prognozie pogody podaje się także kierunek, w którym przesuwają się masy powietrza.
Ruch powietrza od wieków był wykorzystywany jako źródło energii. Już przed naszą erą wiatr służył mieleniu zboża w młynach, pompowaniu wody i nawadnianiu pól uprawnych. Dziś wiatr wykorzystujemy do produkowania energii w elektrowniach wiatrowych. Naukowcy zbadali ich wpływ na środowisko. Elektrownie wiatrowe mają wady i zalety: emitują niebezpieczne infradźwięki, szkodzą ptakom i nietoperzom, obniżają wartości nieruchomości, zaburzają harmonię krajobrazu, niszczą turystykę a z drugiej strony są również pozytywne aspekty elektrowni: wiatr to energia odnawialna, która nigdy się nie wyczerpie, jest to czysta energia, nie emituje dymów do atmosfery, wiatr wieje za darmo, wiatraki można stawiać w miejscach, gdzie nie dociera prąd sieciowy.
Opr. DWB