22.03.2022 – Światowy Dzień Wody

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

  22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy związane z zasobami słodkiej wody na świecie i jej marnotrawienie. Woda odgrywa wielką rolę w życiu, produkcji żywności czy energii, dlatego tak ważne jest przejście na zieloną gospodarkę.

   Obraz13

Międzynarodowy Dzień Wody 2022 jest może drobnym, ale kolejnym krokiem w tym kierunku. Miliony ludzi na całym świecie nie mają dostępu do czystej wody i urządzeń sanitarnych. Trudno lekceważyć fakt, że każdego roku blisko dwa miliony ludzi umiera z powodów związanych z zanieczyszczeniem wód pitnych, z czego większość to dzieci. Dużym problemem jest też wzrost zanieczyszczeń. Woda pitna staje się więc na świecie dobrem deficytowym.

   Kluczową rolę odgrywa więc ochrona kurczących się globalnych zasobów wody. Jednak w społeczeństwie wciąż brakuje świadomości, jak wiele zależy od nas samych. Wszyscy mamy wpływ na środowisko i możemy o nie dbać. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego przeciętny Polak zużywa nawet do 100 litrów wody dziennie. Tymczasem zasoby wody na świecie kurczą się, a w Polsce już od kilku lat występuje niedobór wody. Najwięcej wody zużywamy do mycia się (36 proc.) oraz spłukiwania toalety (30 proc.). Pranie w przeciętnym polskim domu pochłania około 15 proc. wody, a mycie naczyń – 10 procent.

   Aby skutecznie oszczędzać wodę, wystarczy zmienić kilka codziennych nawyków. Podstawą jest codzienne oszczędzanie wody w domu. Trzeba zatem wykształcić kilak nawyków i pamiętać by:

  • zakręcać kran z wodą podczas mycia zębów,
  • naprawiać nieszczelną spłuczkę czy nieszczelną instalację,
  • myć naczynia w zakorkowanym zlewie, a nie pod bieżącą wodą.
  • wykorzystywać powtórnie wodę z umywalki czy wanny do spłukania wc.

   Wodę powinniśmy oszczędzać także poza domem: czy to w pracy, czy choćby myjąc samochód. Ważne są nasze wybory konsumenckie, zwłaszcza te dotyczące diety i stylu życia oraz sposobu korzystania z usług.

Udowodnione jest , że dużo mniej wody zużywa się przy produkcji artykułów pochodzenia roślinnego. Ogromne znaczenie ma to, skąd pochodzą produkty, które na co dzień kupujemy. Te wyprodukowane bliżej nas są bardziej ekologiczne. Podsumowując: im krótszy łańcuch dostaw, tym mniejsze zużycie energii i wody.

   Pamiętajmy że woda jest Życiem. Nasze ciało to w 70 procentach woda. To dzięki niej w organizmie dochodzi do transportu wewnątrzustrojowego substancji odżywczych, hormonów, witamin, produktów przemiany materii. Wg specjalistów ds. żywienia, dzienna dawka płynów niezbędna dorosłemu człowiekowi to średnio 1,5 -2 l plus 1 l płynów przyjmowanych w pokarmach stałych. Przy wytężonym wysiłku albo w czasie upalnego dnia to zapotrzebowanie znacznie wzrasta. Dietetycy uczulają, żeby pić wodę małymi łykami, przed i po posiłkach.

   Ważne jest, by w życiu codziennym zachować umiar i odpowiedzialność w korzystaniu ze skarbu, jakim jest woda.

Opr.DWB