Pluskwica europejska Cimicifuga europaea - bylina dorastająca do 1,5–1,7 m wysokości o nieprzyjemnym zapachu. Liście duże pierzastosieczne, o listkach jajowatych z nierówno piłkowanym brzegiem. Kwiaty drobne zielonkawe, zebrane w długi do 20 cm, złożony, groniasty kwiatostan.
Występuje w ciepłolubnych lasach i zaroślach na podłożu zasobnym w węglan wapnia. W woj. łódzkim gatunek rzadki, umieszczony w Czerwonej Księdze Roślin Województwa Łódzkiego, a od 2016 roku znajduje się również na krajowej czerwonej liście roślin, co jest skutkiem szybkiego zaniku stanowisk w ostatnich latach.
Głównym zagrożeniem dla niej są zmiany w strukturze lasów spowodowanych ekspansją grądowych drzew i krzewów. Prowadzi to do ustępowania gatunków światłolubnych do jakich zaliczamy pluskwicę europejską. Dlatego też w ramach ochrony czynnej w Sulejowskim Parku zostały podjęte działania w celu poprawienia warunków świetlnych przez usunięcie części podszycia (głównie krzewów leszczyny) oraz złożonych w obrębie stanowiska gałęzi. Nadmierne zacienienie i ograniczenie przestrzeni skutkowało pogarszającą się kondycją i w efekcie zmniejszaniem liczby osobników. Prace na tym stanowisku były wykonywane już w roku 2017, po ich dokonaniu pluskwica w tym miejscu zaczęła pięknie kwitnąć. Jednak po upływie pięciu lat należało powtórzyć zabieg, aby utrzymać i polepszyć jej warunki świetle. Należy również podkreślić, że jest to obecnie jedyne potwierdzone stanowisko na terenie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego, inne stanowiska w ostatnich latach mimo poszukiwań nieudało się potwierdzić, dlatego ochrona tego stanowiska jest tak ważna.