Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Oddział Terenowy Nadpilicznych Parków Krajobrazowych przy współpracy z Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe -Nadleśnictwem Opoczno przeprowadziliśmy prace z zakresu ochrony czynnej w celu ochrony stanowisk mieczyka dachówkowatego (Gladiolus imbricatus) i kosaćca syberyjskiego (Iris sibirica) na terenie Nadleśnictwa Opoczno w otulinie Spalskiego Parku Krajobrazowego.
Prace polegały na usunięciu zakrzaczeń oraz wykoszenie w miejscu gdzie występują dwa wyżej wymienione gatunki. W przypadku mieczyka dachówkowatego jest to teren przylegający bezpośrednio do drogi oddziałowej. Kosaciec syberyjski występuję w dwóch blisko siebie położonych miejscach – jedno znajduję się przy drodze oddziałowej drugie zaś na zrębie na skraju uprawy sosnowej. Oba gatunki umieszczone są w Czerwonej Księdze Roślin Województwa Łódzkiego.
Mieczyk dachówkowaty na terenie województwa łódzkiego ma status narażonego na wymarcie, ponadto jest on pod ścisłą ochroną gatunkową i wymaga ochrony czynnej. Obecnie w wyniku zarastania i zwiększającego się zacienienia jego stanowisko było silnie zagrożone. Mieczyk utrzymuje się na niewielkim skraju drogi, gdzie występuje bujna roślinność zielna nawiązująca do łąk trzęślicowych typowego miejsca występowania tego gatunku. Obecnie na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny znane są tylko dwa stanowiska tej rośliny (drugie na terenie nadl. Smardzewice). Prace odbyły się na odcinku ok. 25 m po obu stronach drogi.
Kosaciec syberyjski na terenie województwa łódzkiego ma status taksonu wymierającego, ponadto jest on pod ścisłą ochroną gatunkową i wymaga ochrony czynnej. Na stanowisku tym nie był wcześniej podawany – został stwierdzony dopiero w zeszłym roku. Obecnie stanowisko to jest silnie zagrożone w skutek szybkiego zarastania. Na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny znane jest tylko to jedno stanowisko tej rośliny. Prace odbyły się wzdłuż drogi na odcinku ok. 13 m oraz wyznaczeniu powierzchni ok. 10 m x 10 m wgłębi oddziału.
Pozostaje nam teraz cierpliwie czekać do czerwca, aby sprawdzić pierwsze efekty naszych prac.