Dzień Kundelka – 25.10.2021

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

    25 października obchodzimy Dzień Kundelka. Dzień Kundelka to nieformalne, lecz ważne święto. 25 października obchodzą je wszystkie wielorasowe psy. Data święta nie jest przypadkowa i zbiega się z Dniem Ustawy o Ochronie Zwierząt, który obchodzony jest corocznie  dzień po dacie wejścia w życie Ustawy (obowiązuje ona od 24 października 1997 r.).

  P1190924

Święto powstało aby podziękować kundelkom za ich oddanie i wierność ale również aby zwrócić uwagę na tę najliczniejszą a często najgorzej traktowaną grupę psów towarzyszących człowiekowi.

Kundelki – wierne, kochające, towarzyskie i oddane.

   Często pokrzywdzone przez los , choć nie mają rodowodów, to ich właściciele kochają je bezgranicznie. Warto przy okazji tego dnia zwrócić uwagę na problem bezdomności zwierząt.

   W całej Polsce jest około 70 tysięcy bezdomnych psów – większość z nich straciła dom wskutek ludzkiej bezduszności i bezmyślności, w większości to właśnie kundelki trafiają na ulicę. Mieszańce są niestety najczęstszymi mieszkańcami schronisk. Traktowane są jako psy gorszej kategorii, a przecież pod niektórymi względami okazują się nawet lepsze od psów rasowych. W Dzień Kundelka rozważ więc adopcję takiego psiaka.

P1190889

   Na szczęście istnieją także ludzie , którzy potrafią docenić przywiązanie, oddanie i wierność tych psów bez rodowodu, bo każdy pies kocha swojego opiekuna tak samo – niezależnie od tego, jak wygląda i jakich miał rodziców. Pamiętajmy o tym, że kształtowanie wyglądu i charakteru psów pod potrzeby ludzi często kończy się niekorzystnie dla zwierząt. Skutkuje to obciążeniem genetycznym i chorobami lub utrudniającą normalne funkcjonowanie budową. No i mieszańce zwykle cieszą się lepszym zdrowiem i dłuższym życiem niż psy rasowe. Brak ograniczenia puli genów sprawia, że kundelki są okazami sprawności i długowieczności.

   W Dzień Kundelka rozważmy więc adopcję, dajmy szansę na znalezienie nowych rodzin i miłości, na którą każdy pies - kundelek czy rasowy – z pewnością zasługuje.

Opr.DWB
Zdj. DB