Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest corocznie 4 października. Wybór tej daty jest nieprzypadkowy - to dzień św. Franciszka z Asyżu, który jest patronem zwierząt, ekologów i ekologii. Św. Franciszek wyznawał ideę braterstwa wszystkich stworzeń i wyrzekł się chęci dominacji człowieka nad innymi stworzeniami.
Światowy Dzień Zwierząt ustanowiony został w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt, który trwa do 10 października. Ma on zwracać uwagę na kwestie ochrony praw zwierząt oraz wspierać organizacje, które interweniują w sprawach bezbronnych czworonogów i innych istot.
Głównym celem obchodów Światowego Dnia Zwierząt jest zwrócenie uwagi na problemy zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt i zachęcenie do wspierania ich ochrony. W ciągu ostatnich 150 lat tempo wymierania ptaków i ssaków zwiększyło się aż czterokrotnie. Utrata naturalnych siedlisk, emisja zanieczyszczeń i nielegalny handel zagrożonymi gatunkami to podstawowe zagrożenia jakie napotykają na co dzień zwierzęta.
W Polsce po raz pierwszy Światowy Dzień Zwierząt został zorganizowany w roku 1993.
Podczas obchodów organizatorzy zwracają uwagę społeczeństwu na los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad zwierzętami, warunki bytowe w schroniskach, sterylizację bezdomnych zwierząt oraz nielegalne hodowle psów szkolonych do walk.
Rokrocznie podczas Światowego Tygodnia Zwierząt Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami zachęca do adoptowania zwierząt, organizując w schroniskach Dni Otwartych Drzwi.
Zwierzęta towarzyszą nam od wieków na dobre i na złe. Często dają nam więcej, niż same otrzymują. Choć w wielu kwestiach podejście ludzi do zwierząt wciąż wymaga poprawy, grono miłośników zwierząt stale rośnie. I dobrze.
Traktujmy Zwierzęta, wszystkie Zwierzęta z miłością i szacunkiem, one na to po prostu zasługują.
Opr. DWB
Zdj. DWB , D.Sommerfeld, D.Bień.