SIELSKO I ANIELSKO…

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

- I Forum Gospodarcze Powiatu Skierniewickiego i Dożynki’2021

Odbyło się 21 sierpnia 2021 r. w Zagrodzie Chłopskiej w Lipcach Reymontowskich. Zgromadziło 25 wystawców nie tylko z powiatu skierniewickiego, ale również z województwa łódzkiego a nawet z Wielkopolski. Tematyka różnorodna, m. in.: energia solarna, lokalna gospodarka, „swojskie wyroby”, maszyny rolnicze, rękodzieło ludowe, gospodarstwa ekologiczne, i - nowość w naszej okolicy – winnice tłoczące własne wina.

Na potrzeby Forum powstało wydawnictwo pod zachęcającym tytułem: „SIELSKO i ANIELSKO - LOKALNE PRZEWAGI POWIATU SKIERNIEWICKIEGO”, w którym  m.in. wyszczególniono sześć lokalnych przewag konkurencyjnych. Pod pozycją III, w samym środku stawki, znalazło się: „Położenie między Łodzią a Warszawą jako miejsce do agroturystyki i odpoczynku w terenie nieobjętym przemysłem”. Czytamy, iż położenie to obfituje w bogactwo przyrodnicze, Rawkę, jej dolinę i Bolimowski Park Krajobrazowy, gdzie „można (…) napawać się wspaniałymi widokami i zażywać prawdziwego kontaktu z naturą”, Puszczę Bolimowską, gospodarstwa agroturystyczne, szlaki turystyczne „zachęcające do wędrówek pieszych, rowerowych i konnych”… A więc jednak… nareszcie Bolimowski Park przestał być uważany za hamulcowego postępu i kreatora skansenów ! Jego obecność jest atutem, i to nie byle jakim: pozwala wypracować przewagę. Powiat Skierniewicki, na terenie którego znajduje się dobra połowa Parku, (gminy Bolimów, Kowiesy, Nowy Kawęczyn, Skierniewice; w Powiecie Żyrardowskim – Puszcza Mariańska i Wiskitki, w Powiecie Łowickim – Nieborów) jest zatem szczególnie uprzywilejowany. A sam Park Bolimowski oddycha z ulgą i może czuć się usatysfakcjonowany, że wreszcie, po 35 latach istnienia (utworzony w 1986 r.) doczekał się, iż zauważono jego pozytywne oddziaływanie na miejscową gospodarkę, i że „wspaniałe widoki” mają konkretną wartość.

Następnego dnia – 22 sierpnia w tej samej Zagrodzie odbyły się Dożynki Powiatowe, z których przedstawiamy Państwu relację fotograficzną. Wszystkie wieńce dożynkowe okazały się równie piękne i zostały tak samo wyróżnione i nagrodzone. Gratulujemy !

A działo się to przy sprzyjającej pogodzie, pod wnikliwym spojrzeniem Władysława Reymonta w drewnie utrwalonego i - oczywiście - dobrotliwym okiem Matki Boskiej Lipieckiej, która ze szklanej gabloty w sadzie nad wszystkim czuwała.

Oprac. OT BPK – S. Pytliński.