Warsztaty - Nietoperze, tajemnicze zwierzęta nocy

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

20 sierpnia w Załęczu Wielkim pracownicy Oddziału Terenowego Sieradzkich Parków Krajobrazowych, we współpracy z Ośrodkiem Szkoleniowo-Wypoczynkowym ZHP „Nadwarciański Gród” oraz Maurycym Ignaczakiem, specjalistą z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy, zorganizowali nocne warsztaty o nietoperzach. Okazją do tego spotkania było także zbliżające się ogólnoświatowe wydarzenie: "Międzynarodowa noc nietoperzy", które przypada w ostatnią sobotę i niedzielę sierpnia, a ma na celu przybliżenie roli jaką pełnią nietoperze w ekosystemie.

IMG 20210820 205401

W spotkaniu wzięło udział 100 osób, a zajęcia poprowadził Maurycy Ignaczak, który od ponad 20 lat zajmuje się badaniem i ochroną nietoperzy oraz prowadzi ich monitoring (m.in. w jaskiniach Załęczańskiego PK).

W części teoretycznej spotkania młodzi ludzie z dużym zainteresowaniem wysłuchali informacji o występujących gatunkach nietoperzy, ich budowie, przystosowaniu do nocnego trybu życia. Ta część zakończyła się licznymi pytaniami, a najbardziej aktywni uczestnicy otrzymali książeczki: „Nietoperze Załęczańskiego Parku Krajobrazowego i metody ich ochrony”, „Nietoperze Jaskini Szachownica – W Załęczańskim Parku Krajobrazowym 30 lat badań (1981-2010)”, „Załęczański Park Krajobrazowy oraz „Nadwarciański Gród” – współistnienie i współdziałanie”. Kolejnym etapem warsztatów była wizyta nad rzeką i nasłuchiwanie, przy pomocy detektora, dźwięków wydawanych przez nietoperze. Okazało się, że było kilka gatunków (m.in. borowce, karliki), a niektóre z nich młodzież mogła zobaczyć, gdyż licznie przelatywały, zarówno nad rzeką, jak i nad naszymi głowami. Usłyszenie nietoperzy i spotkanie ich „na żywo”, polujących na owady, sprawiło wszystkim dużo radości.

Dziękujemy prowadzącemu za profesjonalizm, chęć dzielenia wiedzą i niezwykłą pasją, a młodzieży oraz jej opiekunom za zainteresowanie i miło spędzony czas !

W. Pogorzelska