Zimowy monitoring ptaków na rz. Pilicy i Luciąży w Sulejowskim PK.

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Zima to bardzo trudny okres dla ptaków. Żeby przetrwać niekorzystny okres mrozów, lodu, zalegającego śniegu, ptaki stosują różną strategie np. przystosowały się do innego pokarmu, latem owady zimą nasiona, migrują w miejsca o cieplejszym klimacie. Ptaki wodne lokalnie gdy zamarzną stawy, jeziora migrują na rzeki ,gdzie przepływ wody utrudnia zamarzanie. W naszym regionie taką rzeką jest Pilica, która ma takie miejsca które nie zamarzają nawet przy minus 10 st.C.

Każdego roku pracownicy Nadpilicznych Parków Krajobrazowych i ornitolodzy z regionu łódzkiego prowadzą monitoring Pilicy na odcinku Smardzewice –Przedbórz-Koniecpol.  Coroczne obserwacje pozwalają określić zróżnicowanie gatunkowe i ilościowe.  Tak też było w styczniu 2021 r, w naturalnej dolinie Pilicy dopisała zima, śniegu napadało do 10-15 cm. Rzeka częściowo była pokryta drobnym lodem, śnieg zakrył bagienka i rowy co utrudniało marszrutę i konieczność omijania tych miejsc. Do przejścia i skontrolowania było 18 odcinków po 5 km. każdy.

Na rzece odnotowano: łabędzie krzykliwe i nieme, krzyżówki, tracze nurogęsi, kokoszki wodne, zimorodki, kormorany, czaple, poza rzeką: sikory, dzwońce, czyże, szczygły, kruki, myszołowy, srokosze, dzięcioły, strzyżyki, kwiczoły, kosy, gile, kowaliki. (ZK)

Dodatkowo w dniu 31 stycznia 2021 wspólnie z Piotrkowskim Stowarzyszeniem Historyczno –Eksploracyjnym BUGAJ  odbył się spacer połączony z ptakoliczeniem wzdłuż rzeki Luciąży. (MS)