Światowy Dzień Oceanów obchodzony jest każdego roku w dniu 8 czerwca. Światowy Dzień Oceanów (and. World Ocean Day) został oficjalnie uznany przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2008 roku, a jego głównym celem jest wspieranie realizacji światowych Celów Zrównoważonego Rozwoju poprzez edukację społeczną i budowanie zainteresowania opinii publicznej zarządzaniem oceanami i ich zasobami. Od tego czasu tego dnia ludzie na całym świecie podejmują wzmożone działania na rzecz ochrony mórz i oceanów.
Życie na Ziemi nie mogłoby istnieć bez mórz i oceanów. Od ich kondycji zależy przyszłość naszej planety i nas samych. Istnieje wiele zagrożeń, które silnie wpływają na życie w morzach i oceanach, najważniejsze z nich to przełowienie, ocieplenie klimatu, oraz zanieczyszczenie plastikowymi odpadami i śmieciami. O powyższych pisaliśmy rok temu, dziś zatem kilka ciekawostek dotyczących oceanów.
- Oceany zawierają ok 1,34 miliarda kilometrów sześciennych wody, czyli ok 97% wody ziemskiej
- Oceany zajmują ok 71% powierzchni Ziemi – jesteśmy w końcu Błękitna Planetą, tego ok 7% powierzchni oceanów jest pokryte lodem.
- Szacuje się, że 94% żyjących organizmów na Ziemi żyje w oceanach. Znamy ok. 233.767 gatunków żyjących w oceanach, ale jest to prawdopodobnie niewielka część wszystkich organizmów oceanicznych.
- Największym oceanem jest oczywiście Pacyfik – zajmuje ok 30% powierzchni Ziemi. Nazwa Pacyfik wywodzi się z łacińskiego Tepre Pacificum, czyli „spokojne morze”. Dlatego często Pacyfik nazywany jest Oceanem Spokojnym. W swoim najszerszym punkcie, pomiędzy Kolumbią i Indonezją, Pacyfik jest pięć razy szerszy niż Księżyc.
- Naukowcy zbadali do tej pory mniej niż 5% oceanów.
- Oceany zawierają największą żyjącą strukturę – Wielką Rafę Koralową, która mierzy ok 2.600 km i jest widoczna z Księżyca.
- Rośliny oceaniczne (głównie glony) produkują 70-80% tlenu – to właśnie im, a nie drzewom zawdzięczamy świeże powietrze.
- Największa odległość od powierzchni dzieli dno Rowu Mariańskiego – znajduje się ono na głębokości prawie 11 km (dokładnie 10.984 m). Dopiero niedawno udało się zejść na dno człowiekowi, oczywiście w specjalnie przystosowanej łodzi podwodnej. Ciśnienie wody na samym dnie wynosi 1086 barów (15.750 psi), czyli ponad 1071 razy tyle, co ciśnienie atmosferyczne na powierzchni. Do tej pory dno odwiedziły zaledwie trzy osoby, czyli 4 razy mniej niż stanęło na powierzchni Księżyca.
- Prawdopodobnie oceany skrywają więcej obiektów historycznych niż wszystkie muzea na świecie. Albo właściwie są największym muzeum na świecie, samych wraków statków z różnych okresów historycznych jest ok 3 milionów.
- Na samym dnie woda jest dosyć chłodna, z temperaturami miedzy 1 a 4 stopni Celsjusza, natomiast są miejsca, gdzie woda ma nawet 400 stopni Celsjusza – to woda wypływającą z kominów hydrotermalnych, która ze względu na duże ciśnienie może mieć taką temperaturę i się nie gotować.
- Średnie zasolenie oceanów to ok. 3,5%.
- Internet w znacznej większości (mówi się nawet o 97%) jest przekazywany przez kable leżące na dnie oceanów.
- Gdyby stopniał cały lód, poziom oceanów by się podniósł o 26 pięter.
Opr. DWB